İnfografikler, verileri basit ve göze hitap eden düzeyde, grafikler ile anlatmak için oluşturulur. İnfografiklerle sıkıcı bir paragrafı dahi okunası hale getirebilirsiniz. Bu yazıda, program indirmeden infografik hazırlayabileceğiniz 8 tane siteyi sizlere sunacağız. Bu siteleri kullanarak online olarak infografik oluşturabileceksiniz.


Neden İnfografik

  İnfografik, metin ve sayısal verilerin görsel açıdan kaliteli ve dikkat çekici hale getirilmesidir. Uzun bir paragraftaki bilgiyi infografik şeklinde insanlara sunarsanız o bilginin okunma ve akılda kalma oranı yüksek ihtimalle artacaktır. İnfografik kolay hazırlanmasından ve etkili bir iletişim aracı olmasından dolayı her alanda karşımıza çıkıyor. Okul kitaplarında, Web sitelerde, kitapçıklarda, dergilerde, tanıtım görsellerinde, eğitim alanında ve birçok yerde infografik ile karşılaşmanız çok olası. Artık bilgi çağındayız, insanlara paragraf okumak zor geliyor. Bu yüzden bilgileri en okunası haliyle; infografik şeklinde sunmak en iyi yol olacaktır. Eğer bilgiyi geniş kitlelere aktarmak, reklamlarınızı daha etkili hale getirmek istiyorsanız infografik oluşturabilirsiniz. Bu yazı ise infografik oluşturmak isteyip hangi aracı kullanacağını bilmeyen veya infografik nasıl yapılır diye soranlar için.Programsız İnfografik Hazırlayabileceğiniz 8 Site


1. Canva

  Oldukça güzel ve kullanışlı bir site olan Canva'yı bilmeyeniniz yoktur. Canva logodan, reklam afişine her türde görseller oluşturabileceğiniz bir sitedir. Canva'da infografikler oluşturmak da mümkün. Ancak Canva'da sayısal verileri kullanarak grafikler oluşturamazsınız. Sitenin işleyiş mekanizmasına pek uygun değil zaten bu. Canva genel olarak detaysız ve hızlı işler için kullanılabilir. Ancak yine de başka bir araçla oluşturduğunuz grafiği görsel olarak ekleyebilir, Canva'da infografik haline getirebilirsiniz. Canva infografik yapmak için ücretsiz olarak da gayet yeterli bir araç. Ancak daha fazla görsele, şablona erişmek, infografikleri daha güzel hale getirmek isteyenler için Pro plan şart. Yalnızca 12,95 dolar ve özellikleri gayet iyi.2. Easel.ly


  Easel.ly, oldukça kaliteli ve kolay şekilde infografik hazırlama imkanı veren bir sitedir. Bu siteyi kullanarak CV hazırlamaktan tutun karşılaştırma görsellerine kadar pek çok infografik tasarımı yapabilirsiniz. Ücretsiz bir araç olan Easel.ly, ücretli sürümünde çok daha fazla seçeneği kullanıcılarına sunuyor. Fiyatlandırma ise öğrenciler için 2, bireysel kullanıcılar için 4, ticari kullanım için 5 dolar. Ücretli planda 320'den fazla şablon, 1 milyondan fazla simgeyi kullanabiliyorsunuz. Hemen şimdi ücretsiz üye olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.


3. Venngage

  Bizim de kullandığımız infografik aracı olan Venngage çok kullanışlı bir araç. Venngage ile sayısal verileri kullanarak grafikler oluşturabilirsiniz. Venngage bünyesinde binlerce ikonu ve yüzlerce şablonu barındırıyor. Sitede 3 çeşit plan bulunuyor. Fakat üyelik planları Türkiye şartlarında epey pahalı. Ücretsiz planda 5 infografik tasarlama imkanınız var. Premium plan 19 dolar, İşletme planı 49 dolar şeklinde. Venngage'i diğerlerinden ayıran en büyük fark sayısal verileri kullanabilme ve grafik oluşturma imkanı. Bu özellik Canva gibi birçok sitede bulunmuyor. Forbes, Google gibi pek çok işletmenin bu aracı kullandığı sitesinde belirtiliyor.


4. Pictochart

  Pictochart daha çok metin ağırlıklı içerikler için kullanılmaya uygun. Ancak sayısal verileri kullanarak infografik oluşturmak da mümkün ve kolay. Bu site ile göz alıcı infografikler, reklamlar, sosyal medya içerikleri hazırlayabilirsiniz. Fiyatlar dolar kuru üzerinden olduğu için maalesef pahalı. Ücretsiz planda en fazla 5 infografik oluşturabilirsiniz. Görseller filigranlı ve düşük kalitede iniyor. Pro modelde; sınırsız görsel oluşturma. Görselleri HD olarak dışa aktarma, filigransız dışa aktarma gibi özellikler bulunuyor. Bu plan 29 dolar. Takım planında 5 takım arkadaşını ekleyebilir, ekip çalışması yapabilirsiniz. Fiyatı ise 99 dolar.


5. PicMonkey

  Bu tasarım sitesini kullanarak harika infografik yapabilirsiniz. Yaptığınız tasarım ve infografikler ile takipçi sayınızı artırabilir, sosyal medyanızı büyütebilirsiniz. 8000'den fazla şekil, yüzlerce yazı tipi, binlerce şablon ve milyonlarca stok fotoğraf ile harika işle yapacağınız şüphesiz. Hemen ücretsiz bir deneme hesabı oluşturup işe koyulabilirsiniz.


6. Visme

  Visme üyelik fiyatları diğer sitelere nazaran daha ucuz olmasına rağmen çok daha kullanışlı ve çeşitli bir site. En az Canva kadar çeşitli bir site. 1.5 milyon kaliteli görseli, binlerce şablon ve video, müzik, ses gibi medyaları çalışmaya ekleme gibi özellikleri var. 50'nin üzerinde veri bileşeni (grafik, harita gibi) ile harika infografik oluşturabilirsiniz. Fiyatlandırma konusuna gelecek olursak; Ücretsiz planda 5 tasarım oluşturma sınırı var. Standart plan 15 dolar, 15'e kadar tasarım yapabiliyorsunuz. PDF olarak indirme imkanı da sunuyor. Business plan 29 dolar. Sınırsız proje oluşturma gibi imkanlar sunuyor.


7. Creatly

  Daha çok iş ve eğitim için kullanılabilecek bu tasarım sitesi ile kolayca infografik, akıl haritaları ve şemalar oluşturabilirsiniz. Nasa, ebay, PayPal, National Geographic gibi dev şirketler de bu aracı kullanıyormuş. Üstelik fiyatlar da çok uygun. 4,95 ve 18 dolar olmak üzere 2 tane plan bulunuyor.


8. Infogram

  Özellikle de tablolar, grafikler oluşturmak için bir site arıyorsanız bu site gerçekten en iyilerinden. Instagram'da gördüğümüz infografiklerin çoğu buradan çıkıyor olsa gerek. Çünkü bu site size her şeyi vaat ediyor. İnfografik, raporlar, slaytlar, tablolar, haritalar, sosyal medya görselleri gibi çalışmaları tek bir siteden yapmak gerçekten de harika. Bu siteyi mutlaka incelemenizi öneririz, eminim sizleri de etkileyecektir :) Fiyatlandırma yelpazesi de epey geniş; 19 dolardan 149 dolara kadar 3 adet plan var. Tabi ücretsiz olarak kullanmak ta mümkün. Ayrıca tamamen kendinize göre bir model de yaratabilirsiniz.