İki büyük müzik şirketinin reklamlarını her yerde görmeye başladık. Özellikle de Deezer'ın son zamanlarda TV kanallarına dahi reklam verdiğini düşünürsek; Türkiye'de bu iki müzik uygulamasının adını duymayan kalmamıştır diyebiliriz. Hatta bir zamanlar Deezer uygulaması bazı Samsung cihazlarında kurulu olarak geliyordu.   
  "Ben müzik dinlemek istiyorum. Fiyat, performans, ses kalitesi bakımından hangisi iyi, hangisinde daha fazla müzik bulabilirim, hangisi daha avantajlı Deezer mı Spotify mı?" İşte Deezer vs Spotify!Deezer Mı Spotify Mı?

  Deezer, 2007 yılında Fransa kurulmuştur. Toplamda 182 ülkede kullanılabilir durumdadır. Oldukça büyük bir müzik kütüphanesi olan Deezer'da 60 milyona yakın müzik bulunmaktadır. Aylık aktif kullanıcı sayısı ise aylık olarak 15 milyon dolaylarındadır. 

  Spotify, 23 Nisan 2006'da Stokholm'de Martin Lorentzon ve Daniel Ek tarafından kurulmuştur. 79 ülkede faaliyet gösteren Spotify'ın 2020 yazında aylık Premium kullanıcı sayısı ise 300 milyona kadar çıkmıştı.

  Kullanıcı sayısına ve kütüphane büyüklüğüne baktığımızda Spotify'ın ezici bir üstünlükle önde olduğunu görüyoruz. Spotify çok daha fazla kişi tarafından kullanılıyor. Kullanılabilir ülke sayısına baktığımızda da ilginç bir şekilde Deezer'ın büyük bir farkla önde olduğunu görüyoruz. İki uygulama da ülkemizde kullanılabildiği için bunların Türkiye'de yaşayan bir vatandaş için pek bir önemi yok. Fazla kullanılması elbette daha iyi olduğu anlamına gelmez. Ancak bir kişiyle şarkı paylaşmak veya bir bakasının paylaştığı şarkıyı dinlemek istediğiniz zaman sıkıntı yaşayabilirsiniz. Muhtemelen karşınızdaki kişi Spotify kullanıyordur. Üstelik Spotify'daki bir müziği Instagram'da hikaye paylaşma gibi bir imkanınız da mevcut.

Üyelik Çeşitleri Ve Özellikleri Açısından Hangisi Daha İyi

Deezer Üyelik ÇeşitleriSpotify Üyelik Çeşitleri
  Deezer'da 3 çeşit üyelik modeli bulunuyor. 26,99 TL, 17,99 TL, 26,99 TL olmak üzere 3 çeşit fiyat tarifesi bulunuyor. Bireysel ve Aile üyeliklerinin ücretleri Spotify tamamen aynı. Özellik olarak da neredeyse aynılar. Spotify'da artı olarak Aile üyeliğinde sansürsüz müziği engelleme özelliği bulunuyor. En dikkat çeken özellik ise Deezer'da bulunuyor. Deezer'ın HiFi modelinde 16 bit FLAC özelliğinden söz ediliyor. Bu özellik kaliteli kulaklığı olanlar için gerçekten çok eşsiz bir özellik. [1] [2]

16 Bit FLAC Özelliği Nedir

  FLAC ses kalitesi mp3'e göre çok daha kaliteli bir ses formatıdır. Kayıpsız kalitede, neredeyse ses kalitesi orijinali kadar iyidir. En iyi ses formatıdır. [3]

Kimler Hangi Üyeliği Almalı

  Müziğin kalitesine en üst düzeyde ulaşmak isteyenlere Deezer HiFi tavsiye ederiz. Fakat Deezer HiFi diğer üyelik modellerine göre en pahalısı. Bunun dışında ben iyi ses kalitesi almak istiyorum ancak çok da pahalı olmasın diyorsanız Spotify Premium ya da Deezer Premium alabilirsiniz. Üniversite öğrencisi iseniz Spotify Premium'un fiyatı 8,99 TL gibi komik bir rakama tekabül ediyor. Beraber kullanabileceğim (aynı evde yaşadığım) bir yakınım var, ikimize uygun bir fırsat yok mu derseniz; sizi de düşünmüşler. Spotify Duo üyeliği sizin için gayet ideal. Spotify Duo'da iki farklı hesap var fakat fiyatı iki üyeliğe göre çok daha uygun. Bir ailem var, iki kişiden kalabalığız ve sansürüz müziği engellemek istiyorum diyenlere ise Spotify Family üyeliğini tavsiye ederiz.

Kullanıcılar Ne Diyor

  Ekşi Sözlük yazarlarının Spotify - Deezer kıyaslamasına baktığımızda birçok kişi Deezer'ın daha kaliteli ses verdiğinden bahsetmiş. Birçok kişi Deezer'ın ses kalitesini çok beğenirken; Spotify'ın arayüzünü ve önerdiği şarkıları daha çok beğenmiş. Bir kişi Deezer'ın rock dinlerken Ezhel gibi apayrı tarzda şarkıcıları çalma listesine eklediğinden dert yanmış. [4]

Yazar Ne Diyor

  İki yıl Spotify, son beş aydır da Deezer kullanan birisi olarak Deezer'dan daha memnunum. Ses kalitesi olarak daha iyi olduğunu ve indirme hızının daha hızlı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Arayüz olarak ikisi de benim için gayet kullanışlıydı. Spotify'da dinlediğim şarkıların sözlerini bulamıyordum. Dinlediğim on şarkıdan en fazla birinde söz oluyordu. Fakat Deezer'da çoğu şarkının sözlerini bulabiliyorum. Elbette bu dinlediğiniz kişiye, müzik türüne göre değişebilir.


Yararlanılan Kaynaklar