Okullarda bilimin yeteri düzeyde anlatılmadığı, hatta müfredattan dahi kaldırıldığı bir ülkede faydalanılabilecek en iyi bilim sitelerini yazımızda derledik. Çok fazla Türkçe bilim sitesi mevcut değil maalesef. İşte altın değerindeki 10 bilim sitesi:
En İyi 10 Bilim Sitesi


1- Evrim Ağacı

  Çağrı Mert  Bakırcı'nın projesi olan Evrim Ağacı adından da anlaşılacağı üzere bir evrimsel biyoloji sitesi. Yalnızca evrim değil pek çok bilim içeriğinin yer aldığı bir site. Ayrıca pek çok yabancı bilimsel makalenin de Türkçe çevirisini okuyabilirsiniz. Bu site sadece içeriğiyle değil tasarımıyla da oldukça etkileyici.


2- BilimFili

  Özellikle de biyoloji ve astronomi konularında içerik üreten BilimFili sitesinde kimyadan fiziğe bilimin çoğu alanında yazılar okuyabilirsiniz.


3- Arkeofili

  Arkeofili daha çok antropoloji, arkeoloji sitesi olarak içerik üreten bir platform. Evrim hakkında da pek çok yazı yer almaktadır.


4- Yalansavar

  Komplo teorilerine ve sözde bilime savaş açmış bir site. Sadece bu yönüyle türünün nadir örneklerinden birisi olduğu için bu listede olması gerektiğini düşündük.


5- Bilgeyik

  Popüler bilim sitesi okumayı seviyorsanız seveceğiniz güzel bir site. Genel kültürünüzü genişletecek, okuması keyifli yazılarıyla listemizde 5. sırada.


6- Kozmik Anafor

  Gökbilim sitesi olan Kozmik Anafor sitesinde astronomi ile alakalı pek çok yazı var. 


7- Bilim.org

  Türkiye'nin köklü bilim sayfalarından birisidir. Bünyesinde yüzlerce yazı yer almakta. Özellikle de bilim hakkındaki gelişmeleri öğrenebileceğiniz harika bir bilim haber sitesi olarak ta görülebilir.


8- Fizikist

  Fizik, uzay, teknoloji gibi alanlarda içerikler üreten Fizikist en fazla tıklanan bilim sitelerinden. Minimal ve şık tasarımıyla mutlaka faydalanmanız gereken bir fizik sitesi.


9- Gerçek Bilim

  Kategori cetveli epey geniş olan bu sitede; elektronikten kimyaya, matematikten mimarlığı pek çok konu var. Reklamlara boğulmadan yazı okuyabileceğiniz, modern bir site.


10- Kuark

  Maalesef aktifliğini yitirmiş, çalışmalarına son vermiş olan Kuark gayet iyi bir bilim sitesi. Sitede okunmaya değer pek çok yazı var. Hala girip faydalanabilirsiniz.