Eskiden kullanılan Google Adwords kaldırıldı ve isim değişikliğine gidilerek Google Ads haline geldi. Google'ın bu servisi reklam verenler için reklam vermek için ve kelime analizi yapmak için kullanılıyor. Kelime planlayıcı yani Google keywords anahtar kelime verilerini bizlere ücretsiz olarak sunan bir hizmet.





Adwords Keyword Planner Nedir

  Adwords keyword planner Türkçeye tercüme ettiğimizde; Adwords anahtar kelime planlayıcı anlamını taşır. Google'ın reklam araçlarından birsidir. Reklam verenler Google'ın bu aracını kullanarak reklam verirler. Ayrıca Google Adwords bize keyword planner (anahtar kelime planlayıcı) gibi bazı hizmetlerinizi de sunar. 
  Ancak geçtiğimiz yıllarda Google Adwords isim değişikliğine giderek Google Ads haline geldi.


Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır

  Google Ads Google'a reklam verebileceğiniz bir Google servisidir. Google Ads kullanarak kampanyalar oluşturabilir, ürünlerinizi daha fazla müşteriye tanıtabilirsiniz. Aşama aşama Google Ads nasıl reklam verilir göstereceğiz.


 • 1- Oturum açın

 • 2 - Kampanya tipini seçin


 • 3- Bilgilerinizi girin

 • 4- Kampanya hedefini ayarlayın


  Kampanya hedefinizi, potansiyel müşterilerinizin konumuna göre seçin. Örneğin; Isparta'da Uygun Fiyatlı Oteller isimli bir kampanya için konumu Isparta dışında Antalya, Burdur ve Muğla gibi çevre illerden ve büyük şehirlerden seçebilirsiniz. 


 • 5 - Anahtar kelime planlaması yapın


  Anahtar kelimelerinizi çok dikkatli seçmelisiniz. Hatta bu konuda ücretli bir şekilde profesyonel yardım alabilirsiniz. Seçtiğimiz bu otel kampanyası için; Isparta otel fiyatları, uygun fiyata otel gibi anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

 • 6 - Reklamınızı düzenleyin

  Reklam başlığını kullanıcıların tıklaması için en ilgi çekici şekilde ayarlamalısınız. Tabii ki konudan sapmadan. İstediğiniz gibi başlık ve açıklama yazabilirsiniz.


 • 7 - Hazır bir bütçe seçin

  Bütçenizi belirlerken potansiyel müşteri sayısına ve günlük maliyete dikkat edin.


 • 8 - Kendi bütçenizi girin


 • 9 - Kampanya ayarlarını inceleyin
 • 10 - Ödeme bilgilerini girin ve kampanayı başlatın


  Google Ads ile kampanya oluşturmak işte bu kadar basitti. Siz de bu adımları uygulayarak kolayca kampanya oluşturabilirsiniz.

Şimdi asıl konuya gelelim: Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır



  Anahtar kelime planlayıcısı Google'ın bir servisidir. Kullanımı kolay olsa da profesyonel kullanım için biraz daha tecrübe edinmeniz gerekmektedir. Biz en basit düzeyde, yüzeysel olarak anlatacağız.


 • 1 - Oturum açma gibi basit kısımları geçtikten sonra "diğer kampanya seçeneklerini ve araçlarını keşfedin" şeklinde yazan mavi yazıya tıklayın


 • 2 - Daha sonra yine mavi şekilde yazan "kampanya oluşturmadan hesap oluşturun" yazısına tıklayın
 • 3 - "Gönder" butonuna tıklayıp bir sonraki adıma devam edin


  Üye olma işlemimiz bu kadardı. Şimdi anahtar kelime planlayıcısını nasıl kullanacağınızı anlatacağız.

Anahtar kelime planlayıcısı: TIKLA






  Bu sayfaya başarıyla ulaştıysanız tebrikler. Burada anahtar kelimelerle ilgili analizleri yapabileceksiniz. Anahtar kelimenizin aylık tıklanma sayısı, TBM (tıklama başına maliyet), rekabet gibi bilgilerini burada öğrenebileceksiniz.
Adım adım detayları anlatmaya geçelim.



  Anahtar kelimelerin aylık ortalama ne kadar aratıldığını gösteren alandır. Net bir değer vermez, aralık verir.



  Rekabetin düzeyini gösterir (düşük - orta - yüksek). Düşük rekabet için ortalama 300 - 500 kelimelik bir yazı yeterlidir. Orta rekabet için 500'ü aşkın kelimelik bir makale yazabilirsiniz. Yüksek rekabet için 1000+ kelime ve rakip analizi yapabilirsiniz.