Eğer siz de şehir kurma oyunu tutkunuysanız doğru yerdesiniz. Yeterli bir bilgisayarı olmayan veyahut hareket halinde oyun oynamayı seven bir mobil oyuncuysanız bilgisayar kalitesinde oyunlar bulmak zor oluyor. Android bir cihazda oynayabileceğiniz en iyi mobil şehir kurma oyunlarını listeledik
En İyi Mobil Şehir Kurma Oyunları


1- SimCity Buildlt 

  Electronic Arts'ın bir oyunu olan SimCity Buildt, Google Play Store'da 100 milyondan fazla indirilmiş. 4,4 puan ortalamasıyla da başarısını kanıtlar vaziyette.


  Oyunda, şehir binaları, hizmet binaları, parklar gibi pek çok öğe bulunuyor. Maalesef Bir Electronic Arts klasiği olarak, pay to win diyebileceğimiz bir oyun. Örneğin şehrinizde genişleme yapmak istiyorsunuz, bunun için bulunması zor materyaller gerekiyor. Bir bina geliştirecekseniz bunun için de materyal üretip geliştirme yapmanız gerekiyor. Hizmet binalarının maliyeti de çok yüksek. Neredeyse her sokağa birer karakol, hastane, itfaiye, park, yapmanız gerekiyor. Baştan şehir düzenini iyi tutmazsanız işiniz epey bir zor oluyor.

  Oyunun pek çok artısı da bulunuyor. Gerçekçi grafikler bile tek başına bu oyunu oynamak için bir sebep. 360 derece, büyültüp-küçültme ile şehrinizde rahatlıkla gezinebilirsiniz. Çevrim içi ticaret yapabilir, arkadaşlarınızın şehirlerini gezebilirsiniz. Dağa ve sahile kurabileceğiniz sosyal tesisler ile oyun kendini diğer oyunlardan ayırıyor.


2- TheoTown

  Mobil şehir kurma oyunlarının bu oyundan epey bir ders çıkarması lazım. Bu oyun tek kelime ile EFSANE. Biz bu oyuna Cities: Skylines'ın mobil uzantısı diyoruz. O kadar ayrıntılı ve mantıklı düşünülmüş ki SimCity'nin en az üç adım önüne geçiyor.
   Bu mobil şehir kurma oyunu Blueflover şirketi tarafından geliştirilmiş ve Google Play Store'da 1 milyondan fazla indirilmiş. Bizce on milyonlarca indirilmeyi hak ediyor.

  Oyunda çeşitli yollar, çeşitli toplu taşıma seçenekleri, havalimanı, çeşitli dekorasyonlar, hizmet binaları, endüstri ve ticaret binaları... bulunuyor. Eklentilerle de desteklendiği için bizce en iyi şehir kurma oyunu unvanını hak ediyor. Oyundaki öğeleri detaylıca anlatacak olursak; TheoTown'da, diğer şehir kurma oyunları gibi binaları, ticari ve endüstri alanlarını siz yapmıyorsunuz. Siz imara açıyorsunuz ve halk yerleşiyor. Binaların ve yapıların kalitesi tıpkı Cities: Skylines'taki gibi: konut-1, konut-2, konut-3, endüstri-1, endüstri-2, ticaret-1, ticaret-2 şeklinde ilerliyor. Sadece bu açıdan bile oldukça ayrı bir oyun. Sahil kenarlarını ticaret olarak imara açarsanız liman bölgesi yapabiliyorsunuz. Suyu, elektriği, kanalizasyon giderlerini de her yapıya ulaştırmanız gerekiyor. Hizmet binalarını ise yapılara ulaştırmazsanız; yangınlar çıkar, hırsızlıklar olur ve nihayet yapılar terk edilir. Park ve dekorasyon çeşitliliğine gelirsek, oldukça yeterli ve kaliteli. Toplu taşımalara duraklar atayabilir, otobüs yolları vs. inşa ederek toplu taşıma sorununu çözebilirsiniz. Piksel oyunlar da hoşunuza gidiyorsa mutlaka indirmelisiniz. Kısaca tarif etmek gerekirse; detaylı ve yeterli bir oyun.


3- CityTopia

  Atari'nin çıkardığı bu mobil şehir kurma oyunu, Play Store'de 500 binden fazla indirilmiş. Sıradan şehir kurma oyunlarından pek bir fark yok. Ayrıca Türkçe dil desteği de yok. Yine de basit bir oyun arayanlar için bu listeye eklenebilir.
4- City Island: Builder Tycoon

  Maalesef türünün diğer oyunları gibi City Island: Builder Tycoon da yetersiz bir oyun. Bu oyunu listeye almamızın sebebi sergilediği üstün indirilme sayısı ve 4,4'lük puanı. Google Play Store'da 10 milyonun üzerinde indirilmiş. Denemeye değer bir oyun olabilir.