Minik yavrularımızı uyutmak bazen kolay olmayabiliyor. Özellikle de huysuz bir bebeğiniz varsa uyutmak hiç kolay olmayabilir. Süper dadı bebek uyutma yöntemi nasıl uygulanır, 3 dakikada bebek nasıl uyutulur gibi soruların cevaplarını bu yazının ilerleyen kısımlarında bulabileceksiniz. Süper Dadı bebek uyutma yöntemi nasıl uygulanır
Huysuz Bebekler Nasıl Uyutulur


  İnsanlar gün içinde harcadığı enerjiyle beraber kazandığı yorgunluğu uyuyarak atmak üzerine programlıdırlar. Uyku tüm insan hayatının ortalama 3'te 1'ini oluşturur. Uyku süresi bebeklik ve çocukluk döneminde fazla iken yaş ilerledikçe azalmaya başlar. Yetişkin bir birey ortalama 7-9 saat uykuya ihtiyaç duyar.


Huysuz Bebek Nasıl Uyutulur

  • Bebeğinizi uyutmak için çaba içerisine girmeye başladığınız vakit bebek bunun anlayacak ve huysuzlanmaya başlayacaktır.
  • Sizin bebeğin üstünde üstünlük kurup uykudan kaçışın olmadığını hissettirmeniz gerekiyor.
  • Bebek bir süre sonra uyumaktan başka çaresi olmadığını anlayınca kendiliğinden ortalama 3 dakika içinde uyuyacaktır.

Bebek Uyuturken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Karanlık Oda: Bebeğinizi uyuttuğunuz odanızın az ışıklı hatta karanlık olmasına özen gösterin. Yapılan çalışmalar kanıtlamıştır ki; uyku hormonu karanlıkta salgılanır.

Uyku Düzeni: Bir alışkanlık ortalama 21 günde kazanılır. Dr. Maxwell Maltz 1960 yılında yaptığı gözlemler sonucunda bir düzenin / alışkanlığın 21 günde kazanıldığı sonucuna varmıştır. Yani 21 gün boyunca çocuğu aynı saatte uyutursanız 21 gün sonunda hep aynı saatte uykusu gelecektir. 

Uygun Ortam Sıcaklığı: Yapılan çalışmalar ideal bir uyku için ortam sıcaklığının 18 - 21 derece olduğunu kanıtlamıştır.

Uyku Pozisyonu: Bebeği kolay uyutmak için ve en sağlıklı uyku pozisyonu sırtüstü yatıştır.

  Çocuğu kolay uyutmak için bu verdiğimiz ipuçları sizler için faydalı olabilir.


Süper Dadı Programı

  Süper Dadı önce TRT'de sonra Star TV'de yayınlanmış olan ailelerin çocukları ile arasındaki sorunları çözen bir programdır. Süper Dadı programı 13 bölüm sürmüş 2014'te yayınlanmaya başlamıştır. Süper Dadı programının sunucusu Pedagog Gözde Erdoğan'dır. Gözde Erdoğan'ın Hayat Oyunla Başlar, Çocuklu Hayat, Ben Ne Söylerim Çocuğum Ne Anlar gibi 3 kitabı vardır. Ayrıca çocukların ebeveynleri için hazırlanmış Çocuklu Hayat Ajandası isimli bir planlayıcı satışı yapmaktadır.