Sosyal medya sitesi olan Pinterest'te insanlar fotoğraflar (pinler) paylaşarak para kazanabiliyor, Web site adreslerine trafik akışı sağlayabiliyorlar.2020'de Pinterest'ten para kazanma işi biraz zahmetli. Pinterest SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını rehberimizin ilerleyen kısımlarında bulabileceksiniz.   Pinterest görsellerin paylaşıldığı bir sosyal paylaşım sitesidir. 2010 yılının ocak ayında kurulmuştur. Kurucuları Ben Silbermann, Paul Siciarra ve Evan Sharp'tır.

Pinterest Para Kazanma 2020 | En İyi Seo Yöntemleri


Pinterest'te para kazanmak için iki temel yol vardır;

 • Web site kurarak Pinterest üzerinden içerilerinizin tanıtımını yapmak
 • Pinterest üzerinden ürün satışı yapmak

1- Pinterest Üzerinden Site Reklamı Yapmak

  En fazla para kazandıran Pinterest yöntemi olduğu söylenebilir. Bunun için Wordpress, Blogger gibi sitelerden blog sitesi oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Blog sitesi açmadan önce En Fazla Para Kazandıran Blog Siteleri yazımızı okumanızı öneriririz. Blog sitesini oluşturduktan sonra sitenize düzenli olarak içerik girmeniz gerekmektedir. İçerikleriniz tamamen özgün olmalı. AdSense üzerinden reklam almalısınız. Adsense uyumlu bir site kurmak için AdSense Serimizi okuyabilirsiniz.
Siteyi oluşturup içeriklerinizi girdikten tahmini olarak (eğer siteniz uygunsa) 2 - 3 ay içinde reklam alabileceksiniz.

  Pinterest kitlesinin çok büyük çoğunluğunun kadınlar olması dolayısıyla kadınlara yönelik içerikleriniz Pinterest'te daha çok rağbet görecektir. Yazınız ile alakalı ilgi çekici görselinizi Pinterest'e ekleyin. Link olarak sitenizdeki ilgili yazıyı paylaşın. İnsanlar görsel üzerinden sitenize gelecekler. Sitenizdeki AdSense reklamlarına tıkladıkları zaman para kazanmaya başlamış olacaksınız.


Tavsiye Ettiğimiz Başlıca Blog Türleri

Yemek Tarifleri: İnsanlar yemek tarifi almak için Pinterest sitesine giriyorlar. Yemek tarifi yazınız binlerce kişi tarafından okunacak.

El İşi Ve Görsel Sanatlar: Sanatçılar yaptıkları çalışmaları bu siteye yüklüyorlar. Siz de kendi sitenizde yer alan çalışmaların görsellerini Pinterest'e ekleyerek sitenizin tıklanmasını sağlayabilirsiniz.

Moda: Gelinlik modelleri, saç modelleri gibi konular çok fazla aratılan anahtar kelimeler. Bu anahtar kelimeleri Google'da aratınca ilk sırada Pinterest çıkıyor.


Bebek Bakımı: Bebek bakımı gibi konular kadınların bu siteyi fazla ziyaret etmesinden dolayı önerdiğimiz konulardandır.

Gezi Rehberi: Gezi yerlerinin tıklanılası görüntüsü ve Pinterest'te tıklanan konuların başında gelmesi dolayısıyla bu konuya yönelmenizi tavsiye ederiz.


Otomatik Pin Ekleme Eklentisi

  Wordpress'te eklentiler aracılığıyla paylaştığınız yazının otomatik olarak Pinterest'te paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.


Pinterest'te Para Kazanırken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

  Pinterest bir sosyal medya platformu olmasından kaynaklı kullanıcılarını korumak ve güvenli bir ortam sağlamak amacıyla bazı işlemleri kısıtlıyor. Örneğin spam yapmak Pinterest üzerinden yasaklanmanıza sebep olacaktır. Bundan dolayı kesinlikle spam yapmayın günde 1 maksimum 3 içerik yayınlayın. Eğer spama düşerseniz başınız ağrıyabilir. Hesabınız değil direkt blogunuz yasaklanabilir. Buna mutlaka dikkat edin.

2- Pinterest'ten Satış Yapmak

  Satış yapmak İnternet sayesinde çok kolay bir hale geldi. Özellikle de el işi gibi ufak çaplı satışlarınız için Pinterest harika bir site. Sizin de satışını yapabileceğiniz ürünleriniz varsa bu siteden para kazanabilirsiniz. Bir site kurabilirsiniz veya Instagram sayfası oluşturabilirsiniz. Böylece müşterilerinizi sizinle iletişim kurabilmesi için bu mecralara yönlendirebilirsiniz. Bir Instagram sayfası işinizi görecektir.


Ne Satabilirim

 • Çizim Portre
 • Takılar (bileklik, küpe, kolye...)
 • Örgü giysiler (patik, yelek, kazak...)
 • Desenli taşlar
 • Peluş oyuncaklar (bebek, çizgi film karakterleri, hayvanlar...)
 • Kitap ayracı
 • Telefon kılıfı
 • Vazo, işlemeli, desenli porselen eşyalar

Pinterest Kitlesi Hakkında Bilgiler

  Pinterest'in kitlesini bilerek pinler paylaşmak sizin için daha faydalı olacaktır. Pinterest'te günde 15 milyon pin paylaşılıyor. Bu gerçekten yüksek bir sayı. Sosyal platformlar arasında en çok link trafiği olan 2. platform tabii ki de Pinterest. Birçok blog özellikle de yemek blogları Pinterest üzerinden sitesine trafik akışı sağlıyor. Pinterest kullanıcılarının yarısından fazlası Pinterest'i alım - satım yapmak için ve site reklamı yapmak için kullanıyor.

Pin Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz

  Pin oluşturmak basit bir iştir. Ancak SEO uyumlu bir pin oluşturmak için bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Pinterest'in kendi arama motorunda haftada 500 milyondan fazla kez arama yapılıyor. Bu da SEO eğitimini gerekli kılıyor. Pininize yazacağınız 500 kelimelik yazı çok ama çok önemlidir. Bu 500 kelimeyi SEO'ya uyumlu hen faydalı şekilde kullanmalısınız. Resmin açıklamasını iyi derecede kullanarak diğer pinlerin önüne geçebilirsiniz. Udemy'deki SEO eğitimlerini kullanarak kendinizi iyi düzeyde geliştirebilirsiniz.İşin Özeti Şudur

 • Wordpress gibi bir altyapı üzerinden site oluşturun.
 • Düzenli içerik girin ve SEO eğitimi alın
 • Siteniz AdSense'e uyumlu hale geldiğinde başvuru yapın ve onaylanana kadar içerik girmeye devam edin.
 • Onaylanmazsa sitenizi gözden geçirin ve politika ihlaline sebebiyet verebilecek kısımları kaldırın.
 • AdSense aldıktan sonra Pinterest işletme hesabı oluşturarak sitenizi Pinterest'e kaydedin.
 • Sitenizde paylaştığınız yazıları Pinterest'te de paylaşın.
 • Pin açıklamaları hakkında SEO eğitimi alın ve üst sıralara yükselin.
 • Web sitenize gelen ziyaretçilerin reklamlara tıklaması üzerine para kazanın.
 • AdSense'den paranızı çekin.
  İşte Pinterest'ten 5 - 10 bin TL kazanan insanlar böyle kazanıyor. Başka yolu yok. Verdiğimiz tavsiyeleri uygularsanız sizin de bir süre sonra bu kadar kazanmanız mümkün olacaktır.

  Her işin belli başlı zorlukları vardır. Özellikle de İnternet üzerinden belli bir başarıya ulaşmak için devamlılık her şeyden önemlidir. Kazanç hırsını bir kenara bırakıp kaliteli içerikler nasıl oluştururum diye düşünmelisiniz. Genellikle başarıya ulaşmak hemen ve kolay olmuyor. Kendinize en az 6 aylık bir süre vermelisiniz. Bu 6 ayı tamamıyla sitenize yoğunlaşarak geçirmelisiniz.  Başarı basamaklarının ilk aşaması düşünmek ve plan yapmaktır. Yapacağınız işe karar verdiğinizde merdiveni daha kolay çıkabileceksiniz. Diğer adım harekete geçmektir. Sadece hayal kurmak bir işe yaramaz. İyi bir strateji ile de başarı basamağının en üstüne tırmanmış olacaksınız.

"Düşündüklerin değil yaptıkların kadarsın!" Şanışer (Sarp Palaur)