Web sitenizin İnternet'te ön plana çıkmasının en büyük ve en önemli yolu SEO çalışması yapmaktır. Blogger SEO çalıması yapmak; Arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkmak, yazılarınızın daha fazla kişi tarafından okunması ve reklam gelirlerinizin artması için gereklidir. 


  SEO işlemi ücretli olarak ta yaptırılmaktadır. Ücretsiz olarak kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz. Yazının sonunda artık sitenizin daha üst sıralara çıkması için gerekli olan çalışmaları yapabiliyor olacaksınız.

Blogger SEO 2020

  Bir sitenin en önemli yapısı şüphesiz ki temasıdır. İyi bir tema kalitesiz içerikleri bile hoş gösterebilir. Yetersiz bir tema hem yazılarınızın okunabilirliğinde hem de hem de SEO düzeyinde performans kaybına neden olur. Tema seçimi bu yüzden çok önemlidir. Aşağıdaki bağlantıdan SEO ve AdSense için uygun Blogger temalarına erişebilisiniz. Temayı indirip sitenize kurmalısınız ve kendinize göre düzenlemelisiniz.Blogger İçin SEO Çalışması Nasıl Yapılır


  Blogger'da SEO çalışması yapmak WordPress'e göre biraz daha kolaydır. Meta etiketleri, anahtar kelime çalışması ve rakip analizi ile SEO uyumlu bir site oluşturabilirsiniz. 

Meta Ayarları

  Öncelikle metanın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Meta Google'da sitenizin adı arandığında çıkan açıklamadır.

  Bu açıklama siteniz hakkında en kısa ve en öz bilgi verici metin olmalıdır. Bu ayarı mutlaka önemseyiniz. Meta yazısını aşağıdaki resimde gördüğünüz yere yazmalısınız (Blogger Paneli > Ayarlar > Meta Etiketler).  Meta açıklamasının Google'da bulunması 1 ayı bulabilir.


Başlık Seçimi Ve Özgünlük


  Bir yazının SEO uyumlu olabilmesi ve Google'da yer alabilmesi için en az 300 karakter yazılması tüm SEO uzmanları tarafından önerilmektedir. Ancak bu her zaman doğru değildir. Rakip yazının kaç kelime olduğunu da dikkate almanız gerekir. Örneğin 1000 kelimelik bir yazının önüne geçebilmeniz için sizin 1000 kelimeden fazla yazmanız gerekmektedir. Site otoriteniz düşükse rakip sitenin site otoritesi yüksekse yazıyı geçemeyebilirsiniz. Maalesef yazınız çok özgün ve güzel olsa da site otoriteniz düşük olduğu için alt sıralarda çıkıyorsunuz.

  Yazınızın özgün bir yazı hiçbir cümlesi başka bir yazıdan kopyalanmamış olması gerekmektedir. Minimum 300 kelime, doğru başlıklar, düzgün başlık sıralaması, özgün görseller kullanmak çok ama çok önemlidir. Bunları daha da detaylandıracağız.

  Peki doğru başlık sıralaması nasıl olmalıdır? Aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi başlık sıralamanız "büyük başlık (H1) > başlık (H2) > alt başlık (H3) > küçük başlık (H4)" şeklinde olmalıdır. Sırasıyla başlıklarınızı yazınızın Google'da aratılacağı şekilde, önemliden önemsize doğru sıralamanız gerekmektedir. (Örneğin: Blogger Nedir (H1), Blogger Sitesi Nasıl Kurulur (H2), Blogger'da "x" nasıl yapılır (H3)...) Başlık kısmının anlaşılır olduğunu düşünüyoruz.Resimlerin SEO Ayarı


  Aşağıdaki resimdeki yere aramalarda yazılması olası olan, konu başlığınızla uyumlu yazı yazmalısınız. Bunun için resmin üzerine tıklamalısınız. Bu işlem görselinizin Google Görseller'de çıkmasını sağlayacaktır.Anahtar Kelimenin Önemi

  Anahtar kelimeler SEO işinin en önemli faktörlerinden birisidir. Yazdığınız yazı Google botları tarafından taranıp arama motorunda çıkması için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekiyor. Anahtar kelimeniz yazının ilk satırlarında geçmeli hatta koyu yazılmalıdır. Sitenizin başlığının diğer sitelerden farklı, anahtar kelimenizin yazıda %2 - 3 oranında geçmesi çok önemlidir. Anahtar kelime yazıda en belirleyici SEO faktörüdür. 


Robot.txt Dosyası Oluşturmak


  Google botlarının siteyi daha hızlı araması için blogunuzun kök dizinine (bu işlem Blogger'da ayarlardan yapılmaktadır) özel robot.txt kodlarını yazın.


Site Haritanızı Search Console'a Ekleyin

  Site haritasını görmek için "www.siteadi.com/sitemap.xml" şeklinde yazmalısınız. Site haritanızın linkini ise Search Console'dan gerekli yerleştirin. Bu işlem sitenizin Google botları tarafından daha hızlı taranmasını sağlayacaktır.


Alan Adı Seçimi

  Alan adınızda (domainde) sitenizle alakalı anahtar kelimenin geçmesi SEO açısından önemlidir. Ayrıca alan adının 10 kelimeden kısa olması da uygundur. Blogger size ücretsiz olarak domain sağlamaktadır. Ama .com, .net gibi alan adları SEO için daha iyidir. Alan adınızı özel bir alan adıyla değiştirmeniz gerekmektedir. Tabi bunu yapmadan da öne çıkmak mümkündür. 


Linkin Önemi

  Yazdığınız yazının linkinin yazının başlığıyla aynı olması yazınızı daha da öne çıkaracaktır. Bu yüzden Blogger yazı yazma bölümünden makaleyi yazdıktan sonra kalıcı bağlantı bölümünden özel kalıcı bağlantıyı aktif edip yazı başlığını Türkçe karakter kullanmadan boşlukları "-" ile ayırarak yeniden yazmalısınız.


Site Otoritesi

  Site otoritesi o kadar önemlidir ki bilindik bir haber sitesi 100 kelimelik bir yazıyla 300 kelimelik bir yazının önüne geçebilir. Site otoritesi yükseltmenin birçok yolu vardır. Bunlardan birisi backlinklerdir. Backlink kısaca başka bir sitenin sizin sitenizin linkine yazısında yer vermesidir. Kaliteli sitelerin sizin sitenizi  kaynak vermesi site otoritesini yükseltecektir. Bu sadece tek bir yoluydu, hepsini bu yazıda anlatmak zor.

  Blogger altyapısı ile oluşturulmuş bir yazıda öne çıkmak bir tık daha kolaydır. Çünkü Blogger, Google'ın bir ürünüdür. Blogger sitesinde SEO çalışması bu şekillerde yapılır. Bunun için kimseye ücret ödemeniz gerek yoktur.