Binlerce yıldır insanların yaşadığı bereketli ve kanlı Anadolu topraklarından birçok devlet, kavim, ırk geçti. Sayısız ırkın yaşadığı bu toprakların sahiplerinin genotipleri epey karışmış durumdadır. 


  1071 yılında geçekleşen Malazgirt savaşının galibinin Türkler (Selçuklu) olmasıyla Anadolu'nun kaderi değişti. Artık Anadolu yavaş yavaş Türk yurdu haline gelmeye başladı. Türklerin Anadolu'daki faaliyetleri sonucu Anadolu Türkleşti. Peki Türkiye'deki herkese DNA testi yapılsaydı kaçımızın yüzde kaçı Türk çıkardı? Safkan ırk 21. yüzyıl dünyasında geçerliliğini yitirmiştir. Türkler Anadolu'ya gelmeden önce Anadolu'da Ermeniler, Rumlar, Araplar, Lazlar, Çerkesler gibi pek çok ırka ev sahipliği yapıyordu. Eğer ben %100 Türküm diyorsanız soy ağacınızın mutlaka bir yerinde Başka bir ırkın olduğunu unutmayın. Türklerin 1000 yıllık Anadolu hayatında yüze yakın kuşak geçti. İllaki bir ırkla karışmanız olanaklı. Bu da ırkçığın bitmesi için yeterli bir sebep.

  Peki DNA araştırmaları ne söylüyor? Yapılan araştırmalara göre Avrupa'nın en karışmış milleti Türkler.

türkiyenin genetik haritası

  Haritanın genel bilgilerine ve ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

   Turkish DNA Preject'in araştırmasına göre en fazla Doğu Avrasya geni Muğla, Giresun, Çanakkale, Bolu ve Sakarya'da. En az Doğu Avrasya geni ise Doğu Karadeniz'de; Rize, Trabzon, Ardahan, Gümüşhane, Erzurum gibi illerde. Gri bölgelerde ise çalışma yapılmamış.
  
türkiyenin genetik haritası
  Çok kabul gören bir diğer haritaya göre Türkiye'de tahmini genetik harita aşağıdaki gibi. Haritanın kaynağı sağlam olmadığı için net bir çıkarım yapmak yanlış olur.


türkiyenin genetik haritası

Mavi: Anadolu geni. Türkiye, Yunanistan, İsrail, Azerbaycan, İtalya gibi ülkelerin insanlarında fazlaca bulunur.
Sarı: Semitik haplogrup. Orta Doğu insanında özellikle de Araplarda bulunur.
Kahverengi: Özellikle Yörük / Türkmen boylarında bulunan haplogruptur. Haritada göstermese de Antalya, Burdur ve Muğla'da da fazlaca bulunur.
Pembe, Açık Pembe, Mor: Çoğunlukla göçmenlerin oluşturduğu grup.
Yeşil: Kürtler gibi İrani ve Semitik ırkların oluşturduğu haplogrup.

Bu haplogrup çeşitlerini yüzeysel olarak incelemek gerekirse;

R1a: Doğu Avrupa kökenli (Almanya, Polonya, Rusya, Ukrayna, Çek Cum.) insanlarda bulunur. Türkiye'nin genelinde az oranda bulunur.

türkiyenin genetik haritası

R1b: Batı Avrupa'da (İspanya. Portekiz, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya) bulunur. Bu grup Türkiye'de ise Kürtler'de az da olsa bulunur. 

türkiyenin genetik haritası

N: Kuzey Avrasya'dan dağılan bu genç haplogrup Türk toplumlarında da bulunur.  Türkiye'de en yoğun batı Akdeniz'de ve Ege'de (Isparta, Antalya, Muğla Denizli) görülür.

türkiyenin genetik haritası

J1: Akdeniz toplumlarında (İtalya, Fas, Cezayir, Portekiz, Tunus, Türkiye) ve Orta Doğu'da (Irak, Suriye, İran, Mısır) rastlanır. Türkiye'de doğuda en fazladır. En az ise Batı Akdeniz'de ve Doğu Marmara'da görülür.

türkiyenin genetik haritası