Boyundan memnun olmayan veya daha fazla uzamasını isteyenler genellikte İnternet'te "15 yaşından sonra boy uzar mı, sakallar çıktıktan sonra boy uzar mı, kıllar çıktıktan sonra boy uzar mı, şu olunca uzar mı" gibi aramalar yapıyorlar. Biz de bugün aklınıza takılacak birçok soruya yanıt vereceğiz.  Bir ön söz olarak şunları söylemek gerekli olacaktır; herkes uzun olursa uzunluk diye bir kavram olmaz. Dolayısıyla uzunluğun bir anlamı olmaz. Önemli olan ideal boya ulaşmaktır. İdeal boy ülke ülke bile farklılıklara uğramaktadır. Örneğin Endonezya'da ortalama erkek boyu 158 cm iken Hollanda'da 181'dir. 172 olan bir erkek Endonezya'da uzun, Hollanda'da kısa sayılır. Türkiye'de ise orta boyludur. Türkiye'de erkeklerin ortalama boyu ise 173 - 174'tür. Türkiye'de bile bu ortalama değişkenlik göstermektedir. Batıya gidildikçe boy uzunluğu ortalaması artarken (Antalya, İzmir...) doğuya ve kuzeye gidildikçe ise ortalama (Trabzon, Rize, Ordu, Giresun) kısalmaktadır.  

  Eğer bir spor veya iş ile uğraşmıyorsanız boy çok takıntı edilmesi gereken bir mesele değildir. Facebook'un kurucusu Mark Zukerberg'in boyu 171cm, dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos'un  boyu 171 cm, Türkiye'mizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün boyu ise 173'tür. Uzun boylu olmak bir marifet değil, kısa boylu olmak bir eksiklik değildir.


Boy Nasıl Uzar


  Boy uzaması dediğimiz şey bi nevi kemik uzamasıdır. Kemik uzamasının prensibi kemiğin uç kısımlarında bulunan epifiz plaklarından uzunlamasına doğrudur. Hücreler bölünerek kemiğin uzamasını sağlar. Eğer bu plaklar kapanmadıysa uzama devam edebilir.


Epifiz Plakları Kapandıktan Sonra Boy Uzar Mı

Epifiz Plağı Ne Zaman Kapanır


  Epifiz plağının tamamen kapanması demek boy uzamasının durması demektir. Ergenlikle beraber salgılanan cinsiyet hormonlarıyla beraber büyüme hormonu zamanla daha az salgılanır. Dolayısıyla kıkırdak yapıda olan epifiz plaklarının sertleşerek kemikleşmesine sebep olur. Bu süreç pat diye olan bir süreç değildir. Yani sürekli uzamakta olan bir çocuğun bir anda uzaması durmaz. Belli bir kademeyle durur. Genellikle bu plaklar ortalama 18 - 20 yaşında kapanır. Daha önce de kapanabilir. Plakların kapanma zamanı genetik faktörler, çevresel faktörler, hormon bozuklukları, erken/geç ergenlik gibi sebeplerle değişiklik gösterebilir.

Epifiz Plakları Kapandıktan Sonra Boy Uzar Mı

Epifiz Plakları Kapandıktan Sonra Boy Uzar Mı


Epifiz Plakları Kapandıktan Sonra Boy Uzar Mı

  Maalesef hayır. Ancak birtakım egzersizler ile posürünüzü düzelterek 3 - 6 cm kadar uzun görünebilirsiniz. Kemikleriniz uzamaz ancak eklemlerinizin arası açılarak daha uzun ve dik görünebilirsiniz. Ayrıca ayakkabının içinde koyulan tabanlıklarla birkaç santim daha uzun görünebilirsiniz. Kilolu insanlar zayıf insanlara göre daha kısa görünürler. Kilo vermeniz (eğer kilolu iseniz) boyunuzun daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sakal / Kıl / Yirmilik Diş Çıkınca Büyüme Durur Mu


  Sakal, kıl, tüy çıkmasıyla boy uzamasının doğrudan bir bağlantısı yoktur. Ancak bu ergenlik değişiklikleri cinsiyet hormonlarının baskın hale gelmesiyle büyüme plaklarının kapanmaya başladığı anlamına gelir. Kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yirmilik diş ile boy uzaması tamamen bağıntısızdır. Yirmilik dişler çenede yeterince yer olduğu zaman kendini göstermeye başlar. Genellikle 15 - 16 yaşlarında yirmilik diş çıkmaya başlar.

Epifiz Plakları Kapandıktan Sonra Boy Uzar Mı

Tahmini Boy Hesaplama


(Anne boyu + Baba boyu + (Kız için -13 cm / Erkek için +13 cm)) çıkan sonucu 2'ye bölün. 10 cm şaşma olabilir.