İngilizce öğrenmek için İngilizce şarkı dinlemek bir seçenek. Ancak dinlenilen şarkının anlaşılması kolay, ezberlenmesi kolay bir müzik olması gerekir. Öğrenmek istediğimiz dili öğrenmek için her şeyi yapmak isteriz. İşte bu yazı İngilizce öğrenmek için yapılabilecek bir şey hakkında; müzik dinlemek. Dil öğrenmek için yapılabilecek en etkili şeylerden birisi. Üstelik listedeki şarkıların hepsi anlaşılması kolay şarkılar. Yani başlangıç seviyesi için ideal.

  Modern dünyamızda ikinci bir dil olarak İngilizce bilmek artık bir gereklilik. İngilizce eğitim hayatınızda ve iş kariyerinizde sizi bir adım öne çıkaran bir faktör. İngilizce öğrenmenin pek çok pratik yolu var. Bunlardan birisi de İngilizce şarkı dinlemek. İngilizce müzik dinlemek kelimeleri doğru telaffuz etmenizde, karşıdaki kişiyi daha rahat anlamada, İngilizce kelimelere aşina olmanızda, İngilizce müzik kültürüne alışmanızda, kelimelerin anlamlarına bakarak kelime dağarcığını geliştirmenizde, anlamak için çaba sarf ederek İngilizce öğrenmek için motive olmanızda fayda sağlar. Bu yüzden müzik dinlemek küçümsenmeyecek düzeyde katkı sağlayacaktır. Müzik dinlemek çok basit bir eylemdir. Her ruh halinde, her işte gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bir tıkla bütün müziklere erişebilirsiniz. Bu nimetten mutlaka faydalanılmalıdır. Bu onlarca öğrenme yönteminde birisidir. Mesela alt yazılı film izleyebilirsiniz, kitap çevirebilirsiniz, video izleyebilirsiniz, gerçek kişilerle konuşarak pratik yapabilirsiniz. Karar tamamen size ait. Hepsi de sizin öğrenme sürecinize katkı sağlayacaktır.

  Müzik; ruhun gıdası, iletişimin, duygu ve düşüncelerin paylaşım yolu, Evrensel nitelikte bir kavram. İnsanlar günde ortalama 30 - 40 dakikasını bu eylemi yaparak kullanıyor. Hem eğlendiren hem rahatlatan, ruh halinizi değiştiren, duygularınızı ifade ederek size arkadaş olan bir sanat dalı. Kitap okumaktan daha farklı, Tamamen duygu yüklü bir sanat. Sözcüklerin, tümcelerin, kafiyeli ve ritmik bir şekilde dinleyiciye sunulduğu yol. Müzik o kadar güçlü ki; düzeni bozar, düzeni sağlar, devletleri yıkar, aynı zamanda devletlerin milli marşı olur, toplumun kanayan yarasını anlatır, aynı zamanda toplumu kutuplaştırır, motive eder...  Bu kadar işlevli bir sanat neden İngilizce öğrenmek için kullanılmasın ki?  İngilizce müzik dinlemek güzel bir fikir. Ancak doğru şarkıyı bulmak çok önemli. Bazı şarkılar başlangıç seviyesi öğrenciler için anlaşılması güç olabiliyor. Önerdiğimiz şarkılar daha çok kolay anlaşılabilir. Bu yazımızda İngilizce öğrenmek için veya İngilizce diline kulak aşinalığı için İngilizce geliştirecek 12 İngilizce müziği listeledik. Unutmayın İngilizce öğrenmek için sadece İngilizce müzik dinlemek yetmez. Sürekli pratik yapıp, kullanmak gerekir.

Yeni Öğrenenler İçin: Anlaşılması Kolay 12 İngilizce Şarkı

1- Forgotten - The Gathering

 Listedeki muhtemelen en karamsar şarkı olan Forgotten bir ayrılık şarkısı. Anlamanın kolay olduğu, sözcüklerin tane tane döküldüğü bir müzik. Anlaşılması kolay,başlangıç için önerilir. The Gathering ise Hollandalı bir rock grubu. Üyelerinin başında bulunan grubun en ünlü üyesi Annake van Giesbergen (vokal) maalesef 2007 yılında gruptan ayrıldı. Hala grupta bulunan diğer üyeler ise; Hans Rutten (davul), Silje Vergeland (vokal), Rene Rutten (gitar), Frank Boeijen (klavye), Hugo Prinsen Geerling'tir (bas gitar). Grubun albümleri; Always, Almost A Dance, Home,,,


2- Six Feet Under - Billie Eilish

  Bu listede 3 tane Billie şarkısı önerdik. İlki Six Feet Under. Billie Eilish'i bilmeyen yoktur. Özellikle de Bad Guy şarkısı Türkiye'de bile uzun zaman boyunca top listelerde yer aldı. Bu şarkı Bad Guy'dan daha anlaşılır, tane tane ve akıcı. Deezer ve Spotify'dan sözleriyle beraber dinleyebilirsiniz.   Billie Eilish'ten kısaca söz etmek gerekirse 18 yaşında Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı. 2019 yılında hızla yükseliş yakalayarak gelecekte de büyük bir sanatçı olacağının teminatını veriyor.

3- I Love You - Billie Eilish

  Durgun ve duygusal bir şarkı olan I Love You listemizde üçüncü sırada yer alıyor. Şarkıda bolca düzgün cümleler geçiyor. Pek çok cümle kuralını içinde barındırıyor. Anlaşılması, ezberlenmesi kolay bir şarkı.

4- Burry A Friend - Billie Eilish

  Listemizin son Billie şarkısı olan Bury A Friend, günlük hayatta işinize yarayacak pek çok İngilizce kelime ve kalıplara yer veriyor. Ayrıca bu şarkının da anlaşılması ve ezberlenmesi kolay.

5- Ruin - Shawn Mendes

  Shawn Mendes'in Ilunminate albünde yer alan Ruin şarkısı tam olarak işinize yarayacak bir parça. Çünkü kelime dağarcığı gerçekten çok sağlam. Spotify'dan ve Deezer'dan sözlerine bakarak dinleyebilirsiniz.

  Shawn Mendes'ten kısaca söz etmeden olmaz. Kanadalı 98 doğumlu genç şarkıcı. 6 adet albümü bulunuyor.

6- Kill Me - The Pretty Reckless

  Diğer parçalardan pek bir farkı yok. Anlaşılması kolay, keyifli bir şarkı. Önceki parçaya benzer olarak uzun cümleler ve çok fazla kelime barındırıyor.

7- Skin - Rag'nBone Man

  Rag'nBone Man'in 2017 yılında çıkan şarkısı Skin 4 dakikalık bir şarkı. Sözleri akılda kalıcı ve anlaşılması kolaydır.

8 - Atlantis - Seafret

  Seafret'in Tell Me İt's Real albümünde yer alan Atlantis tür olarak alternatif bir müzik. Açıkçası şarkınız sözlerini anlamak biraz zor. Bu listeye koymamızın nedeni telaffuzun iyi ve kelime sayısının fazla olması.  Seafret ikili bir müzik grubudur. Tür olarak genellikle bağımsız pop yapmaktalar.

9- Empty - Olivia O'Brien

  Bu pop şarkısı It's Not That Deep albümünde bulunuyor. Akıcı bir şarkı sözlerini anlama ta gayet kolay.

Olivia O'Brien'dan kısaca söz etmek gerekirse 20 yaşında Amerikalı şarkıcıdır.

10- Broken - Joke Bugg 

  2012 yılında çıkan tür olarak alternatif bir müzik. Harika akılda kalıcı, anlaşılması kolay bir şarkı. Yeni İngilizce öğrenen kişiler için gayet ideal ve slow müzik. 

11- I Will Always Love You - Whitney Houston


  1997 yılında çıkan bu şarkıyı muhtemelen biliyorsunuzdur. Onlarca ödüle layık görülmüş bu şarkı. Sözlerinin kalitesi ve akılda kalıcılığıyla bir adım önde. Slow bir aşk şarkısı. Birkaç dinlemede rahatlıkla ezberlenebilir.


  Whitney Houston, bu kadın gerçekten inanılmaz! Amerikalı bu şarkıcı en çok ödül alan kadın şarkıcı unvanıyla rekorlar kitabına girmiştir.

12- Hall Of Fame - The Script

  2012 yılında #3 albümünde yer alan pop rock türünde bir parça. Sözleri gerçekten insanı hayret ettiriyor. Cümlelerin ilk kelimeleri aynı (you, do, be, and) olarak tekrar ediyor. Oldukça fazla tekrar eden kelimeler var.  Bu şarkıyı sa son sıraya koyduk. Anlaşılması kolay ve akılda kalıcılığıyla, sözlerin akışıyla listemize girmeyi hak etti.

  The Script İrlandalı rock grubudur. Grubun üyeleri; Mark Sheean (gitar), Dany O'Donghue (vokal), Gleen Power'dır (gitar).  Şarkı önerilerimiz burada son buldu. Bu liste ilerleyen zamanlarda genişletilecektir. Şarkılardan en fazla verimi alabilmek için birkaç önerimiz daha olacak:
  • Şarkı sözlerini okuyarak dinleyin. Spotify ve Deezer'da birçok parçanın sözleri yer almakta.
  • Şarkıyı dinledikten sonra tekrar etmeye çalışın.
  • Sözleri dinlerken kağıda yazmaya çalışın.
  • Bilmediğiniz kelimeleri araştırın.
  • Durdurup durdurup sözleri anlamaya çalışın.
  İngilizce öğrenmek için anlaşılması kolay müzikler dinlemek tek başına yetmez. Gramer bilgisi olmayan kişiler için anlaşılması kolay İngilizce şarkılar dinlemek sizin pratik yapmanızı sağlar. Yukarıda verdiğimiz şarkı önerilerinin dışında da yeni müzikler keşfedin. İngilizce makale ve kitapları Türkçeye çevirin. En az bunun kadar faydalı olacaktır.