Visual Snow Günlük Hayatta Ne Gibi Sorunlar Doğurmaktadır?

  Visual Snow beynin lingual gyrus bölümünün aşırı uyarılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Lingual gyrusun; görme işlevinde, olayların mantıksal sıralanmasında ve görsel anıların kodlanmasında rol oynadığı bilinmektedir. Visual snow hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak "Visual Snow Nedir" yazımızı okuyabilirsiniz.

  


  Çalışmalar çok kısıtlı olduğu için görsel karıncalanma hakkında bilgiler çok kısıtlıdır. Maalesef hala bir tedavisi bulunmamaktadır (tıkla). Tedavinin olmaması ve semptomların ilerlemesi hastaların psikolojik olarak yıpranmasına sebep olmaktadır. Görsel karıncalanma yani visual snow sadece karıncalanmadan ibaret değildir. Karıncalanmanın yanında hastaların bir çoğunda ek semptomlar (tıkla) da kendini göstermektedir.

  Henüz visual snow yüzünden görme yetisini kaybeden olmasa da semptomların gün geçtikçe artması hastalığı dayanılmaz kılmaktadır. Hastalar semptomların günden güne değişiklik gösterdiğini belirtmekte. Özellikle sabah kalkar kalkmaz, geceleri, uykusuzken, stresliyken arttığını söylemektedirler. Belirtiler gün içindeki duruma göre değişiklik göstermektedir. 

  Semptomların başında gelen karıncalanma genel olarak karanlık zeminde artmaktadır. Daha doğrusu karanlık ortamda veya koyu zeminlerde daha çok belli olmaktadır. Bu da kişiyi uyumaya çalışırken rahatsız ederek uykusunu kaçırmaktadır. Odaklanma sorununa sebep olmaktadır. Hatta yazı okurken bile sorun çıkarmaktadır. 

  Visual Snow (Görsel Karıncalanma) kesinlikle nörolojik bir rahatsızlıktır. Sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Bazı kişilerde doğuştan başlayabildiği gibi bazılarında sonradan da ortaya çıkmaktadır. Belirtiler ise sonradan artabilmektedir. Birçok hasta aynı zamanda boyun düzleşmesi, çene eklemi sorunları çekmektedir. Bu hastalıklarla bağlantısının olup olmamasıyla ilgili henüz bir çalışma yoktur. Her yaştan kişide visual snow olabilse de hastaların büyük bir kısmı gönç insanlarda insanlardan meydana gelmektedir.   Visual snow diğer hastalıklarla karıştırılabilmektedir! Özellikle de auralı migren ile benzerlik göstermesinden dolayı auralı migren sanılmaktadır. Hatta bazı uzmanlar auralı migrenin kalıcı hale gelmiş bir türü olduğunu söylemektedir. Görsel karıncalanma sorunu çeken kişiler mutlaka detaylı bir şekilde göz muayenesi yaptırmalıdır. Visual snow göz değil nörolojik kaynaklıdır. Bu yüzden sizde bulunan sorunun gözden kaynaklı olmadığına emin olmalısınız.  Sonrasında bu hastalığın asıl kaynağı olan nöroloji bölümüne görünebilirsiniz. Maalesef ki Türkiye'de hatta dünyada bu hastalığı çok fazla doktor bilmemektedir.