Birçok insan link kısaltarak gelir elde edebilmekte. Kısaltılan linklere link kısaltma sitesi tarafından geçiş reklamları eklenir. Örneğin "google.com.tr" adlı bağlantı link kısaltma servisi tarafından "(link kısaltma sitesinin verdiği link).com/abc123" şeklinde kısaltılır. Bunu websitenizde, kanalınızda veya sosyal medyada paylaşarak insanların bağlantıdaki linklere tıklamasını sağlayabilirsiniz.


Link Kısaltmak İyi Bir Yöntem Midir?


  Çok tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir. Gerek kazançları düşük olmasından, gerekse fazlaca pop-up ve tehlikeli sitelere yönlendirmesinden dolayı önermiyoruz. Bu işi hakkıyla yapan birkaç site dışında. Kitleniz için uygun olduğunu düşünüyorsanız gayet kullanılabilir bir yöntem. 

Link Kısaltma Sitelerinin Kazançları Nasıl?


 Kazançlara gelecek olursak; kazançlar CPM yani 1000 tıklamaya verilen ücret şeklinde hesaplanıyor. Bu CPM oranları genellikle 8-20 TL arasındadır. Yani bu 1000 kişinin tıkladığı reklamdan kazanacağınız miktar demek. Sanmayın ki linke tıklayan herkes reklamlara tıklayacak. Durum hiç öyle olmuyor. Tekil olarak 10.000 kişinin linke tıkladığını farzedelim. Bu tıklayanların genel olarak sadece %10'u reklamlara tıklıyor. Ayrıca reklama tıklasalar bile reklamı geçmeleri gerekiyor. Bazı link kısaltma siteleri sayımları bile düzgün yapmıyor.

  Anlaşıldığı üzere kazançlar kimilerini memnun edebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bazı link kısaltma siteleri bir IP adresi üzerinden yalnızca bir reklam tıklamasının kazançlarını yansıtıyor. Dolayısıyla kazancınız ciddi oranda düşük oluyor.

  Bir sonraki Online İş Fikirleri bölümümüzde link kısaltmayı daha detaylı anlatacağım. Takipte kalın...