Google Adsense'in niçin kullanıldığından bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Önceki yazıyı okumadıysanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bugün ise konuyu daha da detaylandıracağız.AdSense Üzerinden Kazanmak İçin

  AdSense bir reklam şirketidir. Ürettiğiniz içeriklere AdSense üzerinden reklam vererek emeğinizin karşılığını alırsınız. AdSense kopya ve etik olmayan içeriklere reklam vermez. Bu yüzden websitenize AdSense başvurusu yapmadan önce sitenizin veya kanalınızın uygun olduğundan emin olunuz. Onay işlemi 1-2 aya kadar sürebileceği gibi birkaç haftada da onaylanabilir veya onaylanmaz.
  
  AdSense'e başvurmadan önce dikkat etmeniz gereken başlıca konular var bunlar:

  • Kopya İçerik Olmamalı: AdSense sizin özgün içerik paylaşmanıza dikkat eder. Yabancı dildeki içerikleri çevirip paylaşmanız hak ihlaline gireceği gibi başvurunuz onaylanmayabilir. İçerikleri çeşitli sayfalardan araştırıp kendi cümlelerinizle yazdığınız durumda sorun teşkil etmez. Ayrıca içerik sayısı da çok önemli çok fazla içerik bulunmayan siteler AdSense başvurusuna kabul edilmeyebilir. En azından 30 içerik paylaştıktan sonra başvurunuzu yapınız.
  • İllegal İçerikler: Oyun hilesi, korsan oyun, pornografik ve benzeri içerikler barındıran siteler kullanım şartlarına aykırıdır. Kanunlara aykırı içerikler veya bu içerikleri teşvik eden sitelere izin verilmez.
  • Nesli Tükenmekte Olan Türlerin Satışı: Nesli tükenmekte veya tehdit altındaki türlerin satışı yapılan siteler onaylanmaz.
  • Tehlikeli Veya Hakaret Barındıran İçerikler: Belli bir kesme; ırka, cinsiyete, dini inanca, yaşa, cinsel yönelime, milliyete, gazilik durumuna hakaret eden, ayrımcılığı örgütleyen sitelere izin verilmez. Ayrıca bir kişiye karşı yapılan zorbalıklar, intihar ve benzeri tehlikeli eylemleri destekleyen siteler yayıncı politikasına aykırıdır.
  • Sayfa Düzeni Ve Yazım Hataları: AdSense kopya içeriklerin yanında bu konuya da çok dikkat eder. Ufak birkaç yazım hatası sorun teşkil etmese de bolca yazım hatası bulunan sayfalar onay sürecinde sorun yaşayabilir. Düzgün cümlelerle, noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına uyarak içeriklerinizi oluşturmalısınız. Ayrıca sayfa düzeni de dikkat edilen diğer bir husus. Tüm öğelerin doğru hizalanması, okunabilirlik ve işlevsellik önemli.
  • 18 Yaş Sınırı: AdSense'e kayıt olabilmeniz için en az 18 yaşında olmalısınız. Eğer 18 yaşını doldurmadıysanız ebeveynleriniz veya veliniz AdSense'e kayıt olma konusunda size yardımcı olabilir. Başvuru onaylanırsa ödemeler siteden sorumlu kişiye yapılır. 
  • Diğer: Diğer kurallara buradan göz atabilirsiniz.
  Sitenizde bu kurallara aykırı içerik bulunup bulunmadığını iyice kontrol etmelisiniz. Eğer henüz bir site oluşturmadıysanız bu kurallar çerçevesinde içerik hazırlamalısınız. Aksi halde AdSense başvurunuz (muhtemelen) onaylanmaz.

  Bir sonraki yazımıza geçmek için TIKLA.